بهبهان/ارجان

ما ادعا نمی کنیم حق هستیم اما تلاش می کنیم به آن برسیم

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ بهبهان/ارجان خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

معضلات بارش باران در بهبهان:  آب‌گرفتگی گسترده معابر در بهبهان
 
خبرگزاری فارس: خیابان‌های بهبهان با آغاز باران دچارخبرگزاری فارس: آب‌گرفتگی گسترده معابر در بهبهان
آب‌گرفتگی شده و برخی معابر به استخرهای پرآبی تبدیل می‌شوند که مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود می‌آورند.
 

به گزارش خبرگزاری فارس از بهبهان، هرگاه آسمان بهبهان ابری شده و پیش‌بینی‌های هواشناسی نوید بارندگی را می‌دهد، عده‌ای خوشحال شده و برخی از مردم این شهرستان دل‌نگران مسئله‌ای می‌شوند که با اندک بارانی نیز به وقوع می‌پیوندد.

خیابان‌ها و معابر بهبهان با بارش باران‌های زمستان، دچار آب‌گرفتگی‌های زیادی شده که عبور و مرور خودروها و عابران پیاده را مختل و مشکل می‌کند.

اما بارندگی‌های چند روز گذشته با وجودی که بارش‌های سنگینی نیز نبود، باز هم خیابان‌های این شهر را پرآب کرد و علاوه بر شهروندان، مسافران نوروزی را نیز متعجب و ناراحت کرد.

در این میان سخنان برخی از مردم، علامت سوال‌های زیادی را ایجاد کرده که شاید چشمان خفته مسئولان را بر روی چهره شهر و مشکلات آن باز کند.

* بارندگی برای همه خوشحال‌کننده بوده اما بعد عذاب‌آور می‌شود

یکی از شهروندان مقیم خیابان دانشگاه آزاد بهبهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بهبهان اظهار کرد: هرگاه هواشناسی برای منطقه بارندگی پیش‌بینی می‌کند، تن ما نیز به همان میزان می‌لرزد زیرا به محض آغاز بارندگی، خیابان دانشگاه آزاد به خصوص میدان غدیر دچار آب‌گرفتگی شده و عبور و مرور را مشکل می‌کند.

وی افزود: این آب‌گرفتگی‌ها که با بارندگی اندک نیز رخ داده، در طولانی مدت از بین رفته و فریادهای اعتراض ما نیز به جایی نرسیده‌ است.

میثم رضایی با گلایه از اقدامات شهرداری در خصوص برطرف کردن این آب‌گرفتگی‌ها بیان کرد: پس از آب‌گرفتگی این معابر نیز مسئولان شهر هیچ اقدام درخوری برای حل آنها نکرده و بیش از پیش سبب دلخوری و اعتراض ساکنان این منطقه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حتی گاهی اوقات مردم منطقه برای برطرف کردن آبگرفتگی کوچه و خیابان، خود دست به کار شده و با سطل، جارو و خشک‌کن، آب‌ها را پخش کرده تا سریع‌تر خشک شده و برطرف شوند.

* اینگونه آب‌گرفتگی‌ها تعجب‌آور است

حسین زراعت که پس از بارندگی وارد بهبهان شده ‌بود در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بهبهان با تعجب‌آور خواندن اینگونه آب‌گرفتگی در معابر شهر اظهار کرد: در ابتدا که وارد شهر شده و میزان آب‌گرفتگی‌ها را دیدم، تصور می‌کردیم بارندگی بسیار شدیدی در بهبهان رخ داده اما با پرسیدن از دیگر مسافران متوجه شدیم که بارش زیادی نیز نبوده و مشکل از خیابان‌هاست.

وی تصریح کرد: دلیل اصلی این موضوع، زیرسازی و شیب‌بندی نامناسب معابر در مراحل احداث بوده که با سهل‌انگاری عده‌ای مسئول، این مشکلات به وجود می‌آید.

این مسافر نوروزی که از میزان آب‌گرفتگی در معابر بهبهان متعجب شده ‌بود، ادامه داد: با بارش‌های شدید در نقاط کشور، آب‌گرفتگی معابر رخ داده و امری طبیعی است اما با توجه به میزان بارش صورت گرفته در این چند روز، آبگرفتگی‌ها دور از انتظار بوده و جای سوال از مسئولان مربوطه دارد.

وی تصریح کرد: در دیگر شهرها نیز شاهد تلاش نیروهای شهرداری برای برطرف کردن آب‌گرفتگی‌ها به خصوص در شرایطی مانند حال و ورود مسافران نوروزی هستیم اما ما از مسئولان بهبهان می‌پرسیم که آیا نباید برای رفاه حال مسافران و مهمانان نوروزی خود نیز که شده، نسبت به دفع این آب‌ها و این مشکل اقدام کنند؟

* از آب‌گرفتگی‌ها خسته شده‌ایم/ دیگر از خداوند باران طلب نمی‌کنیم

معصومه رکابیان نیز که از آب‌گرفتگی‌ معابر منطقه سکونت خود گلایه داشت، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بهبهان اظهار کرد: دیگر از جمع شدن آب بارندگی، پس از هر بارش کم و زیادی در منطقه سکونت خود خسته شده‌ایم زیرا هیچکس نیز به فکر این مشکل نیست.

وی افزود: همه از خداوند باران طلب کرده تا فضایی با طراوت و طبیعت سرسبز به همراه آب و هوایی مطبوع را داشته باشند، اما با این وضعیت ما دیگر از خداوند نیز باران نخواهیم خواست.

این شهروند بهبهانی در خصوص آب‌گرفتگی‌ معابر بر اثر بارش‌های چند روز گذشته این شهرستان نیز عنوان کرد: از بارندگی‌های شدید زمستان انتظار آب‌گرفتگی داشتیم اما از آب‌گرفتگی‌های معابر بر اثر بارش‌های نه‌چندان شدید این چند روز تعجب می‌کنیم که چه مشکلی در احداث خیابان‌ها وجود دارد که اینگونه تبدیل به حوض و دریاچه می‌شوند.

* عدم شیب‌بندی مناسب علت این آبگرفتگی‌هاست

در حالی که علیرضا بهادری شهردار بهبهان مانند گذشته تلفن‌های خود را پاسخ نداد، رئیس شورای اسلامی شهر بهبهان به عنوان یکی از مسئولان مربوطه پاسخگو بوده و توضیحاتی را در خصوص این معضل بهبهان داد.

کورش مودت می‌گوید: اعتراض‌های مردم مناطقی که دچار آب‌گرفتگی شده و همچنین شهروندانی که از این مشکل، متضرر شده‌اند، به‌حق بوده و نمی‌توان از آن گذشت.

وی افزود: هر یک از مسئولان نیز با مشکلات این مردم مواجه می‌شدند، همین صحبت‌ها و حرف و حدیث‌ها پیش آمده و اینگونه اعتراض‌هایی نیز مطرح می‌شد.

مودت در خصوص علت به وجود‌ آمدن این معضل پس از هر بارندگی در بهبهان گفت: این خیابان‌ها و معابری که اینگونه دچار آبگرفتگی می‌شوند در هنگام ساخت مشکل داشته و تعبیه نشدن شیب‌بندی مناسب در آنها موجب بروز چنین مشکلاتی شده‌ است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این موضوع در احداث خیابان‌های جدید بهبهان لحاظ شده و ما در این معابر جدید شاهد چنین مشکلی نیستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر بهبهان در ادامه بیان کرد: برای حل این معضل در سطح شهرستان نیازمند اعتبارات بالا و ویژه‌ای بوده تا بتوانیم شیب‌بندی مناسب را اجرا کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از راه‌های برطرف شدن این معضل، ایجاد زهکش و لوله‌گذاری در خیابان‌ها بوده که آن هم به اعتبارات زیادی نیاز دارد اما با این حال، در حال جذب اعتباراتی در این خصوص هستیم.

مودت تصریح کرد: در حال حاضر مشکل میدان بسیج که همواره دچار آب‌گرفتگی‌های شدیدی نیز می‌شد، با ایجاد زهکش و عبور لوله حل شده و ما شاهد دفع آب‌های سطحی در این میدان هستیم.

وی در پایان عنوان کرد: البته باید بدانیم که بروز این مشکلات و آبگرفتگی‌ها مربوط به این دوره از شورا و شهرداری نبوده و به زمان احداث این خیابان‌ها برمی‌گردد که امروز باید فکر حل مشکلات و معضلات باشیم.

* معابری که همچنان ظرفیت تبدیل به استخرهای پرآب خیابانی را دارند

این پاسخ‌ها در حالی داده می‌شود که میدان بسیج نیز که نسبت به گذشته وضعیت بهتری در برطرف شدن آب‌های سطحی دارد، باز هم در بارندگی‌های زمستانی که گذشت، دچار آب‌گرفتگی شدیدی شده که عبور و مرور در این میدان اصلی را مختلف کرد.

به هر صورت به نظر می‌رسد معابر بهبهان که همواره ظرفیت خود را برای تبدیل به استخرهای پرآب خیابانی پس از وقوع هر بارندگی به خوبی نشان داده و اثبات کرده‌اند، همچنان ظرفیت خود برای این موضوع را حفظ کرده و در خواب غفلت مسئولان به این روند خود ادامه می‌دهند.

تعجب مسافران نوروزی از این میزان آبگرفتگی‌های سطح شهر خود گویای بسیاری از مسایل بود که اگر مسئولان کمی به آنها فکر کنند، به عمق مسئله پی خواهند برد.

اما این سوال در کنار ده‌ها سوال دیگر همچنان بی‌پاسخ می‌ماند که این اعتراض‌هایی که از سوی مسئولان به‌حق نامیده‌ می‌شوند تا کی بدون پاسخ و توجه مانده و مردم از این وضعیت در عذاب خواهند بود؟ اگر نارضایتی به حق است، چرا عوامل آن برطرف نشده و موجبات رضایتی فراهم نمی‌شود؟

منبع: خبرگزاری فارس

[ چهارشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۱ ] [ ] [ از تبار بهبهان ]

[ ]